Blue Joomla Template
  • z życzeniami

Ostatnie Święto Szkoły

Opublikowano: środa, 29, maj 2019

Wiosną 1944 r. Niemcy z trudem odpierali ataki wojsk sprzymierzonych na Wschodzie i Zachodzie Europy. We Włoszech jednak wojska alianckie toczyły walkę niemal o każdy kawałek ziemi. Żołnierze Wehrmachtu silnie umocnieni w masywie Monte Cassino zagradzali drogę do Rzymu. Trzy ataki aliantów nie powiodły się. W czwartym ataku na Monte Cassino, rozpoczętym 11 maja 1944 r., wzięli udział polscy żołnierze II Korpusu pod wodzą gen. Władysława Andersa. 75 lat temu, po niezwykle ciężkich walkach, polscy żołnierze zajęli klasztor benedyktynów na Monte Cassino. To jedno z najważniejszych zwycięstw Polaków w II wojnie światowej. Miało wpływ na przebieg całego konfliktu. Nie wszystkim bohaterom los pozwolił wrócić do ojczyzny. Wielu spoczęło na włoskiej ziemi, część została skazana na emigrację i tułaczkę...Bitwa o Monte Cassino stała się synonimem męstwa i poświęcenia polskich żołnierzy.
Bitwa, o której brytyjski historyk Matthew Parker napisał, że „była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej”, zasługuje na swój symbol.
27 maja 2019r. w złocienieckim kinie „Mewa” odbyła się Uroczystość, podczas której w sposób symboliczny oddaliśmy hołd Żołnierzom 2. Korpusu Polskiego.
Jerzy Waldorff powiedział: „Ucząc się patriotyzmu, walcząc o przyszłość trzeba oprzeć się o groby”. Przez wiele lat w Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu uczyliśmy się patriotyzmu - "najczęściej tam, gdzie czerwone maki piły polską krew, tam, gdzie „wolność mierzona była krzyżami”. Żołnierze 2.Korpusu Polskiego to nasi Bohaterowie, to patroni imienia tej szkoły. Oddając im hołd udowadniamy, że pamiętamy o ich Bohaterstwie. Wierni jesteśmy bowiem słowom Mickiewicza: „jeśli zapomnę o nich, ty Boże, na niebie, zapomnij o mnie!”
17 maja 2019r., na ziemi włoskiej, uczniowie oddali hołd Żołnierzom 2.Korpusu Polskiego, „którzy torowali nam wszystkim drogę do wolności” - byli Oni wszyscy jak ów mickiewiczowski pielgrzym, co „uczynił ślub wędrówki do Ojczyzny wolnej, co ślubował wędrować póty, aż ją znajdzie”.
W 74.rocznicę Bitwy o Bolonię młodzież swoją postawą udowodniła, że ofiara, jaką ponieśli Żołnierze 2.Korpusu Polskiego, nie poszła na marne, a ideały, o które walczyli, są dla nich najważniejszą wartością.

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie na scenie i ludzie stoją

Odsłony: 229