Szkolny Doradca Zawodowy

Opublikowano: czwartek, 17, listopad 2016

Szkolny Doradca Zawodowy

Dzieci poznają zawody od najmłodszych lat. Najpierw stykają się z zawodami swoich rodziców, najbliższego otoczenia, w szkole omawiane są różne profesje. Mimo to wiedza o zawodach jest wyrywkowa i mała.

Dorośli w znaczący sposób wpływają na kształtowanie się poglądów i postaw młodzieży (rodzice i nauczyciele) w celu podejmowania właściwej  decyzji zawodowej.

Bardzo ważna jest pomoc uczniom  w gromadzeniu informacji o zawodach, rynku pracy, możliwościach kształcenia, a także w dziedzinie poznawania samego siebie, tworzenia realistycznej samooceny, swoich słabych i możnych stron, wpływu stanu zdrowia.

Młodzież oczekuje wsparcia  w określeniu ich drogi życiowej, gdyż sami często nie mają jeszcze wystarczającej wiedzy o świecie i trudno im dokonać obiektywnej samooceny. Należy ich tak przygotować, aby wybór zawodu był świadomy i dojrzały.

Swoje zadania realizuję poprzez:

• prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej,
  • indywidualne rozmowy z uczniami, rodzicami, nauczycielami,
  • konsultacje i porady indywidualne,
  • pomoc w wyborze szkoły i zawodu uczniom z problemami zdrowotnymi,
  • wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych,
  • współpracy z PPP oraz Młodzieżowym Centrum Kariery.

Zajęcia  z uczniami obejmują:

• poznawanie różnych zawodów,
  • poznawanie osobowości, temperamentu,
  • konfrontowanie własnej samooceny z wymaganiami szkół i zawodów,
  • poznawanie struktury i warunków przyjęć do szkół ponadgimnazjalnych ,
  • pomoc w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej,
  • organizowanie Targów Edukacyjnych.

Zapraszam uczniów oraz rodziców na konsultacje i porady indywidualne.